Kovos menai.
Kovos menai 1988-1990 metais buvo itin populiarūs, nuėjus tiek į karate, tiek į kikbokso treniruotes, buvo galima išvysti pilnas sales. Žmonėms nebuvo labai svarbu ką treniruotis, nes tuo metu visi buvo susižavėję filmais su Bruce Lee, Jackie Chan, Van Damme ir Steven Seagal. Su šia banga į kovini sportą pakliuvo ir mūsų pašnekovas, tiesa iš pradžių karate, ušu, kikboksas ir tik vėliau Taekwondo, ši šaka buvo pasirinkta neatsitiktinai.
„Jau anksčiau stengiausi lavinti kojų techniką, o Taekwondo puikiai atskleidė šią galimybę, nusprendžiau, kad man nereikia mokytis to kas manęs nedomina.“
Rimtos treniruotės prasidėjo beveik iš karto, nes kaip teigė treneris, visą dieną buvo galvojama tik apie treniruotę, taigi nebuvo sunku apsiprasti. Nereikia pamiršti, kad Taekwondo yra judėjimas ir visiškai kitoks nei kituose menuose, taigi reikėjo ir tai perprasti. Rezultatai matėsi iš karto, po metų treniruočių sekė kvietimas į jaunių rinktinę ir dalyvavimas 1992 metų Europos jaunių čempionate Prancūzijoje (Laimėta penkta vieta). Lietuvoje tuo metu virė tikras katilas, kaita treniruotėse buvo milžiniška, kas 4-5 mėnesius pasikeisdavo apie 70% žmonių
Klubas „Tornado“
Klubas savo veiklą pradėjo 1994 metais, tuo metu veikė ir Vilniaus Taekwondo klubas, tačiau su laiku jo veikla sustojo. Šiuo metu „Tornado“ klube treniruotės yra padalintos trim grupėms, tuo pačiu kiekvienoje jų taip pat yra paskirstymas. Kiekvienas žmogus ateina su savais interesais, vieni lavinti kūną, judėti, galbūt ir išmokti apsiginti, kiti siekia sportinės karjeros, todėl skirtingų motyvacijų žmonių negalima priešpastatyti. Dažnai į klubą vaikus atveda tėvai, nenorėdami, kad jų vaikas sukerpėtų prie kompiuterio, taip pat, kadangi tai yra oficiali olimpinė sporto šaka yra pastebimos galimybės kažko siekti. Klubas priklauso Lietuvos federacijai, taigi ir Europos ir Pasaulio ir Olimpiniam komitetui, pirmą kartą į olimpinių šakų gretas Taekvvondo įtrauktas 2000 metais Sidnėjaus olimpiadoje. Natūralu, kad tada populiarumas ir susidomėjimas išaugo, taigi žmonės pasirinkę sportą kaip karjerą gauna visiškai kitokį krūvį, statomos visai kitokios užduotys.
„Salėje treniruojasi ir oficialiai sporto departamento užregistruoti rinktinės nariai, tiek suaugusiųjų tiek jaunučių. Yra sukurta tokia sistema, kad daugiau pažengęs pradeda treniruotis kartu su vyresniais, jaunutis su jauniais ar jaunis su suaugusiais. Taigi vyresnieji kelia lygmenį jaunesniems, žodžiu vieni kitus traukia pirmyn, na o pačius vyriausius jau tenka vežioti po seminarus, norint semtis įvairiapusiškos patirties.“
Visoje Europoje Taekwondo klubai gauna sales iš vyriausybės, Lietuvoje, deja, klubas „Tornado“ turi ją nuomotis. Prieš varžybas rytais tenka važiuoti į „lmpuls“ sporto klubą, vakare į salę, Vokietijoje viskas vyksta salėje, yra suteiktos sąlygos, treniruotės vyksta net tris kartus per dieną.
Treniruotės
Pradedančiųjų treniruotėse vyksta daug įvairų žaidimų, lavinančių judrumą, koordinaciją, reakciją, startinį greitį, ištvermę, jėgą. Svarbiausia idėja yra sudominti, naudojant laisvesnę užsiėmimų formą, tuo pačiu lavinant įvairias savybes.
„Reikia treniruotes vesti taip, kad mokiniai lauktų, galvotų kas bus kitą kart, žodžiu reikia sukurti šiltą atmosferą, kad suptų teigiamos emocijos. Jei atsilpalaiduoji mokiniai tai jaučia, niekada negalima jų paleisti iš savo dėmesio lauko, turi vykti geros energijos mainai“. Vyresnieji taip pat dalyvauja, tačiau jų pagrindas yra techninių veiksmų tobulinimas, tai išties greitas sportas ir tarsi šachmatuose reikia numatyti kelis veiksmus į priekį. Yra standartiniai veiksmai, kurie sulaukia standartinių atoveiksmių, taigi reikia varžovą pastatyti į nepatogią padėtį. Šių standartinių situacijų analizę ir reikia įskiepyti, tuo pačiu gerai įvaldžius ir judesius.
„Auklėtinis turi atsiduoti visu 100%, o tiksliau net įsivaizduoti, būti kovoje mintimis. Net treniruojantis salėje pasąmonėje turi būti varžybose, galvoti apie įvairiausius niuansus: klimato kaitą, varžovo pyktį, aplinkos pasikeitimą, žodžiu pilna psichologinė apkrova. Juk ir varžovas būna piktas jis taip pat nori atiduoti visą save, dažnai atvykę į varžybas jaunuoliai išsigąsta, juk priešininkas nesistengs paglostyti, bus pilno kontakto kova. Pernelyg didelis pyktis taip pat yra kenksmingas, jis tiesiog blokuoja racionalius, šaltakraujiškus sprendimus. Yra privalomas sportinis pyktis, kovos momentu tu smūgiuoji visa jėga, bet jei atsitinka taip, kad netyčia atlikus neleistiną veiksmą (smūgiai keliais yra draudžiami) varžovas susižeidžia ir nukrenta, privalai staigiai nutraukti veiksmus, prieiti padėti atsikelti, atsiprašyti, taip turi elgtis sveikos psichikos sportininkas.“
Kovos menų įtaką asmeniniame gyvenime
Ilgai diskutavome šiuo klausimu ir priėjome vieningos nuomonės, kad šiuo metu jaunimas yra pasimetęs, savo laiką atiduodantis kompiuteriui ir beprasmiškiems televiziniams šou (jokiu būdu neteigiame, kad tokie yra visi!). Jei jau taip atsitinka, kad žmogus pasirenka kažkokį konkretų užsiėmimą, vėlgi turi apsispręsti ką ten jis nori nuveikti. Taip jau susiklostė, kad dabar nebėra tokio azarto. Viena didžiausių trenerių užduočių yra, kad bent tą pusantros valandos treniruotę jie mintimis būtų salėje ir galvotų apie tai ką daro.
„Sportininko psichika susinormalizuoja, keičiasi požiūris į aplinkinius, juk visi skirtingi ir tai neturi sukelti problemų, stengiuosi auklėtinius mokyti tolerancijos. Ypač sunku jaunimą priversti atsimerkti, atrodo, kad kažkas tampo virvutes, pučia didelį burbulą, vaikai išgręžiami ir numetami. Komercija visiškai užvaldo pasaulį, taigi pasirinkimas tapo labai slidus, nežinai ar kas nors tavimi nesinaudoja.“
Taekwondo anksčiau ir dabar
Taekwondo ištakos žinomos, taigi norint palaikyti tradicijas Korėjos federacija buvo suformulavusi įsakymą, kad kiekvienoje pasaulio federacijoje būtų bent po vieną korėjietį. Palaipsniui įsitvirtinus kitoms organizacijoms, ši taisyklė buvo pamiršta, pasikeitė ir požiūris, darbo metodai. Lietuvoje pirmųjų treniruočių eigoje buvo mokoma begale bazinių judesių, viskas sunormuota, sistema griežta. Galima sakyti, kad kiekvienas meistras pravesdavo identišką treniruotę, ta pačia stilistika, dabar yra šiek tiek kitaip, įtakos aišku turėjo vakarų Europa.
„Geriausių Europos trenerių pamokose vyrauja visai kitokia atmosfera, mokytojas yra lyg draugas, aišku yra pagarba, tačiau nėra baimės, į tave nežiūrima iš aukšto. Būna ir pajuokavimų ir pokštų, jokios įtampos, skamba muzika, aišku yra ribos, visiško atsipalaidavimo nėra, Korėjoje vis dar liko sena tvarka.“
Legendos bylojo, kad per karą su Japonija, korėjiečiai sugebėdavo numušti koja jojančius ant arklių. Taip jau yra, kad legendos yra įgyvendinamos praktiškai, neretai parodomųjų kovų metų yra laužomos lentos iškeltos į daugiau kaip dviejų metrų aukštį. Pats sportinis Taekwondo atsirado tik 1972 metais, pagrindinė priežastis buvo sujungti įvairias šio sporto atšakas ir stilius. Tačiau įvyko susiskaldymas į dvi federacijas: ITF (International Taekwondo federation) ir WTF (World Taekwondo federation), jos skiriasi kovos taisyklėmis ir formomis (japonų judesių kombinacijos vadinamos „kata“ ir korėjiečių „poomsae“). VVTF tapo olimpine organizacija turinti daugiau narių, tuo pačiu į ją perėjo ir daug ITF organizacijų, taigi internacionalinė tapo nebeįdomi.
„Atsirado daugiau galimybių, vaikas būdamas geriausiu savo klube, gali tapti geriausiu savo šalyje, vėliau pasaulyje, galų gale tapti olimpiniu čempionu, tai jau suteikia statusą. Yra teikiama valstybės parama, mokamos dotacijos, stipendijos, taigi žmogus jau gali gyventi, tai yra realios perspektyvos.“
Diržų sistema
Iki juodojo diržo yra dešimties skirtingų spalvų diržų seka, aktyviai sportuojant, dalyvaujant varžybose pirmąjį juodąjį diržą galima pasiekti po penkerių metų. Per metus vyksta du egzaminai, kurių metu galima kelti lygmenį. Pirmasis – iš balto diržo į geltoną. Stebint Lietuvos Taekwondo
federacijos atstovams auklėtiniai turi parodyti kelis paprasčiausius blokus ir smūgius. Vėliau užduotys sunkėja, augama iki įvairių kombinacijų, gynybos sistemų, judesių kompleksų – „poomsae“. Pirmajam juodam diržui reikalingas lengvas sparingas technikai parodyti ir jau 8 „poomsae“, pilnas blokų ir įvairialypių smūgių demonstravimas, taip pat ir lentų laužymas. Nors Taekwondo yra daugiau kojų smūgių pakraipos naudojami ir laužimo veiksmai, tai atėjo taip pat iš Korėjos kovos meno Hapkido. Ši atšaka yra gimininga Jujutsu, na, o ryšys su Taekwondo yra toks, kad tapus jo ketvirtu danu automatiškai tampama Hapkido pirmu danu. Šiuo metu daugiausia danų turi Pasaulinės federacijos prezidentas – net dešimt.
„Vieną kartą treniravomės pas septinto dano Hapkido meistrą ir sužinojome, kad tokio rango kovotojas sugeba piršto prisilietimais paralyžuoti kūną. Kas dar įdomu, kad jau tada turi būti itin stiprios medicininės žinios, praktiškai trumpai apžiūrėję žmogų meistrai sugeba diagnozuoti ligas. Turėjome ir Tai chi kvėpavimo pamokų, aišku mokytojas pridėjo ir savo korėjietiškų lemtų – pojūtis yra tiesiog nerealus. Į tai įvedama tokiu būdu, kad energija atrodo apima visą kūną, vieno pratimo metu realiai jaučiau šiltą kamuoliuką savo rankoje. Pabaigoje buvau priblokštas, kai buvo išstatyta grupė žmonių ir meistras į juos pažiūrėjęs daugiausia 10 sekundžių nustatė ligas. Aišku jokių gydimo paslaugų ar vaistų platinimo nėra, yra tik pasakoma kaip reikėtų gyventi norint išvengti tokių bėdų. Po tokių potyrių kyla juokas pamačius atvykstančių ekstrasensų, žiniuonių reklamas.
Ką galima šnekėti apie dvasinius dalykus jei tai pastatyta ant didžiulių pinigų.“
Iškyla klausimas – ko dar siekti po, sakykim, dešimto dano, galbūt levitacija? Telekinezė?
„Aš asmeniškai atsisėsčiau ramiai ir pradėčiau rašyti knygą, tiesiog apie gyvenimo supratimą, kaip ir kada išvengti klaidų. Jau dabar galiu pasidžiaugti savo patirtimi, kad dar nei vienas mano mokinių per visas kartas nėra patyręs kelių operacijos.“
Varžybos
Svarbiausi yra Europos ir Pasaulio čempionatai, bet eilinės varžybos vyksta dažnai, Lietuvos komanda per mėnesį sudalyvauja bent keliose. Pergalės yra svarbus aspektas, nes organizatoriai pamatę talentingus sportininkus dažnai kviečia dalyvauti, nori, kad per varžybas būtų intriga. Pirmą medalį, po Taekwondo paskelbimo olimpine šaka, laimėjo Julija Šalkauskaitė, šiuo metu ji yra kandidatė į olimpinę rinktinę 2012 metais Londone vyksiančioje olimpiadoje. Kol kas lietuviai olimpiadoje nedalyvavo, bet nėra sunku paaiškinti kodėl. Konkurencija kartais atrodo, tiesiog neįmanoma, šį sykį atrankoje dalyvavo Tadas Janušauskas iš Kauno klubo. Buvo pasiekta penkta vieta, bet to neužteko, įrodant sudėtingumo lygį verta paminėti rusų pavyzdį. Rusijos rinktinė laikoma viena stipriausių šiuo metu, jų jaunučių rinktinė laimėjo pirmą vietą Europoje, jaunimo taip pat, suaugusieji buvo pirmose vietose, bet į olimpiadą jie nepateko.
Jaunieji
Daug dėmesio yra skiriama patiems jauniausius, grupėje yra pradėjusių nuo šešerių metų, jiems dabar jau po trylika metų ir jie jau jaunučių rinktinėje. Iš jų tikimasi daug, nes medalių jau krūvos, riė kiek neabejojama, kad rezultatai bus aukšti. Užtenka įsivaizduoti kovojančius du dvidešimtmečius, iš kurių vienas turi trylikos metų treniruočių patirtį, „Mano nuomone vaiką reikia pradėti treniruoti nuo pat mažens, vos ne nuo 5 metų. Jis turi suprasti teisingą seką: mokykla – treniruotė – namai, toks jau tas gyvenimas, jis gali būti labai įdomus. Pradžioje atrodys, kad tėvai ir treneris per daug nori, bet po 20 metų žmogus bus dėkingas.“ Turime ryškų pavyzdį – Juliją. Kiti vaikai mato, kad aukšti rezultatai yra jų galimybių rate. Taip pat būdama dar dvylikos Palerme iškovojo bronzos medalius, ji ten buvo jauniausia.
Išvykos, stovyklos
Kelionės naudingos daugeliu aspektų, pirmiausia vaikai išmoksta savarankiškumo, taip pat pamato pasaulį, pasimoko kalbų. Nuvykus į seminarus ir varžybas jaunimas randa laiko nueiti ir į muziejus, ir į įdomias vietas. Atsitikus nenumatytiems atvejams išmokstama blaiviai vertinti situaciją, veikti komandoje. Stovyklos vyksta dažniausiai vasarą, jei į užsienį atvažiuoja meistras, stengiamasi ten nuvykti. Prie Lietuvos federacijos prisijungė Šiaulių klubas, taigi yra planuojama būtent ten organizuoti stovyklą, geros sąlygos, bei patogus privažiavimas Latvijos sportininkams, taip pat iš Klaipėdos, Kauno. Kitą mėnesį taip pat Šiauliuose bus surengtas Lietuvos čempionatas, atvyks kovotojai iš Rusijos, Gruzijos, Liuksemburgo, Čekijos ir 1.1 Varžybose bus pirmą kartą panaudotos elektroninės apsaugos, tai yra visiškai naujas išradimas. Kompanija „Electronic body protector“ kartu su „Adidas“ sukūrė apsaugas, kuriose įtaisytos mikroschemos ir per bluetooth jungtį yra fiksuojami smūgiai ir jų jėga. Tai pravers ir varžybose, nes smūgis bus arba nebus registruojamas, tikslumas bus beveik tobulas.
Gyvenimas be Taekwondo
„Jei reikėtų rinktis kitą sportą tai tik futbolą, pats esu žaidęs ir gana neblogai, turėjau nemažų galimybių. Kiti užsiėmimai taip pat iš dalies susiję su sportu, turiu motokroso motociklą, mėgstu palakstyt, neseniai susiradau naują hobi – automobilių restauravimas. Dabar pilnai atnaujinau seną „Porsche“, viskas rankų darbo, aišku sulaukiau draugų pagalbos.“
Taekwondo – ranku ir koju kelias.
Vilniaus Taekwondo kovos meno klubo TORNADO vadovo, Lietuvos Taekwondo federacijos generalinis sekretorius interviu duoto vienam iš Lietuvos žurnalų publikacija